RPH 8 (OBSERVE).doc

* The preview only display some random pages of manuals. You can download full content via the form below.

The preview is being generated... Please wait a moment!
  • Submitted by:
  • File size: 155.3 KB
  • File type: application/pdf
  • Words: 852
  • Pages: 11
Report / DMCA this file Add to bookmark

Description

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Rancangan Pengajaran Harian [RPH] (Pengajaran Aspek Kemahiran Membaca Tahun 4) RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 8 MATAPELAJARAN

:

BAHASA MALAYSIA

TAHUN

:

4 JAYA 1

HARI / TARIKH

:

KHAMIS / 31.3.2016

MASA

:

11.35 – 12.35

BILANGAN MURID

:

27 ORANG

TEMA

:

SENTIASA SELAMAT

TAJUK

:

Beringat sebelum Kena

KEMAHIRAN FOKUS UTAMA (Standard Kandungan)

:

2.5

Membaca, memahami dan menaakul untuk

memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul.

FOKUS SAMPINGAN (Standard Pembelajaran)

:

2.5.3 Membaca, memahami dan menaakul bahan prosa untuk memindahkan maklumat kepada bentuk puisi dengan betul.

OBJEKTIF

:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: a) menulis jawapan berdasarkan soalan pemahaman yang bertumpu dan bercapah. b) melengkapkan sajak berdasarkan petikan yang dibaca

HASIL PEMBELAJARAN

:

Murid dapat menjawab soalan pemahaman berdasarkan petikan yang dibaca dengan betul.

PENGETAHUAN SEDIA ADA

:

a) Murid

mengenal

beberapa

papan

tanda

keselamatan jalan raya b) Murid tahu maksud setiap warna pada lampu isyarat

PENGISIAN KURIKULUM

:

Ilmu : Pendidikan Moral Nilai Murni : Keberanian Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK Kreativiti : Elemen Keusahawanan :

SISTEM BAHASA

:

Tatabahasa : Kosa kata : Prosa

MEDIA (Bahan Bantu Mengajar)

:

Kad Cantuman Kad Bacaan Lembaran kerja Buku Teks Komputer LCD

Kepelbagaian Kaedah dan Teknik 

KB : Menaakul, menghubung kait dengan pengalaman, menjana idea.



KP : Verbal-linguistik, Interpersonal.



BCB : Membaca dengan kuat



Pembelajaran kontekstual : Memindahkan.



Pembelajaran konstruktivisme

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN LANGKAH /

ISI PELAJARAN

AKTIVITI

PENGISIAN

BAHAN BANTU

KURIKULUM

MENGAJAR &

MASA

CATATAN GURU

MURID

SET INDUKSI

Mencantumkan gambar

 murid diminta

 Murid menjalankan

(5 minit)

papan tanda keselamatan

menjalankan

aktiviti dalam

jalan raya.

aktiviti secara

kumpulan

Soalan guru

berkumpulan

Ilmu : Pendidikan Moral KB :

1) Di manakah kamu

 Guru mengedarkan

 Murid mencantumkan

pernah melihat

sampul surat yang

gambar papan tanda

gambar-gambar

mengandungi

yang diedarkan oleh

Pembelajaran

tersebut?

keratan gambar

guru

Kontruktivisme

2) Apakah tujuan gambar-gambar tersebut dipamerkan di jalan raya?

papan tanda keselamatan  Murid diminta mencantumkan

Jangkaan jawapan

gambar papan tanda

1) Di jalan raya

dalam masa 1 minit

2) Untuk mengelakkan kemalangan pengguna jalan raya

 Guru menyoal murid untuk

 Murid menjawab soalan guru

menghubungkait

Kad Cantuman

mengaitkan tajuk

berdasarkan hasil

pengajaran

cantuman gambar papan tanda keselamatan jalan raya.

LANGKAH 1 (10 minit)

Gambar papan tanda

Sesi Perbincangan  Guru meminta

 Murid menampal

murid memaparkan

gambar papan tanda di

gambar papan tanda

papan putih.

Ilmu :

Kad cantuman

Pendidikan Moral

bergambar

Nilai :

di papan putih.

Keberanian  Guru meminta

 Murid menjalankan

murid

aktiviti perbincangan

KB :

membincangkan

dalam kumpulan

Menjana idea

maksud setiap

masing.

papan tanda yang dipamerkan  Guru membimbing murid dalam perbincangan  Wakil kumpulan

Kertas lukisan

 Guru meminta wakil kumpulan

membentangkan hasil perbincangan.

membentangkan hasil perbincangan

LANGKAH 2

Isi pelajaran

(15 minit)

( Kad bacaan)  Guru memaparkan LORONG PEJALAN KAKI LAMPU ISYARAT LALU LINTAS

beberapa maksud

bacaan yang

papan tanda.

dipaparkan.

 Guru meminta murid membaca

AWAS / BERI TUMPUAN

ADA HALANGAN, PERLAHANKAN KELAJUAN

PERLAHANKAN KENDERAAN, BERHENTI KANAK-KANAK KAWASAN MELINTAS SEKOLAH

 Murid membaca

maksud papan

maksud papan tanda

tanda yang

yang dipaparkan di

dipaparkan.

papan putih dengan kuat.

 Murid diminta memadankan

GUNAKAN LINTASAN BELANG

 Murid meneliti kad

gambar dengan

 Murid memadankan gambar mengikut

Nilai : Keberanian

Kad Bacaan

maksud yang

maksud papan tanda

dipaparkan

tersebut berdasarkan

.

LANGKAH 3

Soalan :

(15 minit)

a) Apakah nama kelab

pengetahuan sedia ada

Aktiviti 2 – Bacaan  Guru memaparkan

yang disertai oleh Hafiz

petikan di papan

dan rakan-rakan

putih.

 Murid meneliti petikan yang dipaparkan.

tersebut diadakan?

LCD

Pendidikan Moral

Komputer riba

KB :

kelasnya? b)Apakah tujuan kelab

Ilmu :

Menaakul  Guru meminta murid membaca

 Murid membaca petikan secara kuat.

KP : Interpersonal

c) Mengapakah kita perlu

petikan yang

BCB :

berhati-hati dan peka

dipaparkan.

Membaca dengan

tentang maksud papan tanda keselamatan? d)Apakah maksud tiga warna yang terdapat pada lampu isyarat?

 Murid bersoal jawab  Guru menyoal murid berdasarkan petikan.

dengan guru

kuat

Jangkaan jawapan a) Kelab Keselamatan Jalan Raya (KEJARA)

 Guru membimbing murid menjawab soalan

b)Untuk memberikan pendedahan dan maklumat tentang peraturan dan langkahlangkah keselamatan di jalan raya. c) Supaya dapat digunakan ketika menunggang basikal, turun dari bas dan melintas jalan raya. d)Kuning sedia berhenti Merah berhenti Hijau teruskan perjalanan.

PENILAIAN

Membina dan menulis

Guru membimbing

Murid menjawab soalan

Buku teks

jawapan berdasarkan

murid menjawab

pemahaman berdasarkan

Lembaran kerja

soalan pemahaman

soalan pemahaman

petikan yang dibaca

(10 minit)

dalam buku teks ms 55.

Mendeklamasikan sajak PENUTUP (5 minit)

‘Ingatlah selalu’ Ingatlah selalu

Guru meminta murid Murid melengkapkan

KP :

LCD

melengkapkan sajak.

Verbal linguistik

Komputer riba

sajak berdasarkan

Papan tanda keselamatan

maklumat dalam petikan

Ada lambang membawa

yang dibaca.

erti

Guru membimbing

Perlu teliti dan patuhi

murid

Murid mendeklamasikan

Supaya kita berhati-hati

mendeklamasikan

sajak

Agar terjamin

sajak dengan sebutan

keselamatan diri

dan intonasi yang betul dan jelas

Ingatlah selalu Lampu isyarat seperti raja Mesti patuh pada warna Bersedia berhenti apabila kuning Berhenti pula apabila merah

Teruskan perjalanan apabila hijau Ingatlah selalu Sikap cuai membawa bencana Usah leka utamakan nyawa Sentiasa berwaspada dan utamakan keselamatan diri

REFLEKSI:

SENARAI LAMPIRAN: